To kopalnia ciekawych, legalnych bezpłatnych materiałów wideo i audycji, które możemy wykorzystać na zajęciach z polskiego, historii, wosu czy zajęć artystycznych. Przedstawiamy kilka wartościowych portali mogących wzbogacić warsztat nauczyciela i wiedzę uczniów.
Ninateka Narodowego Instytutu Audiowizualnego to biblioteka materiałów audiowizualnych i audialnych, pochodzących zarówno z archiwum NInA, jak i pozyskanych od studiów filmowych, telewizji, instytucji kultury i producentów. W zbiorach są m.in. najgłośniejsze spektakle ostatnich lat, koncerty, archiwalne audycje radiowe, animacje, filmy dokumentalne i eksperymentalne. Dla uczniów i nauczycieli powstał projekt Ninateka EDU - edukacyjna biblioteka multimedialna. Po zalogowaniu można bezpłatnie korzystać z cennych materiałów audiowizualnych i dostosowanych do nich scenariuszy lekcyjnych. Znajdziemy tu m.in. 21 filmów edukacyjnych przygotowanych dla Muzykoteki Szkolnej, a także ekskluzywne materiały z archiwów polskich studiów filmowych, Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, instytucji kultury oraz niezależnych producentów.
Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej - portal prezentuje fragmenty filmów fabularnych powojennych, filmy przedwojenne (w całości) z kolekcji wydawniczej Filmoteki Narodowej "Kino Polskie Okresu Wielkiego Niemowy" i innych wydawnictw Filmoteki Narodowej, Polskie Kroniki Filmowe z lat 1945-1950 oraz unikatowe przedwojenne kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej (1924-1939). Przeglądanie zamieszczonych materiałów nie wymaga rejestracji.
Telewizja Polska od kilku lat rozbudowuje swój oficjalny kanał, zamieszcza w nim pełne odcinki programów (już po ich emisji w TV), jak również materiały archiwalne. Szczególnie interesujące z punkt widzenia edukacyjnego mogą okazać się kanały TVP Kultura, TVP Historia czy Publicystyka TVP .
Warto także zasubskrybować i pokazywać uczniom trzy kanały na YouTube:
Polska Kronika Filmowa, zbierająca dokumenty produkowane przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w okresie od 1945 r. do 1990 r. i pokazywana przed projekcjami filmów fabularnych w kinach na terenie całej Polski. Niezwykły zapis codziennego życia Polski współczesnej, świetne źródło do jej poznawania i komentowania przez uczniów.
Studio Filmowe Tor - znajdziemy tu kultowe polskie filmy, doskonałych aktorów i wybitnych reżyserów. Część zbiorów filmowych zostało poddanych cyfrowej rekonstrukcji, w nowej jakości zobaczyć można choćby „Rejs” Piwowskiego czy „Amatora” Kieślowskiego.
Studio Filmowe Kadr także szczycić się może doskonałymi produkcjami z lat 50. i 60., kiedy tworzyli Wajda, Munk, Kutz czy Konwicki. Obejrzymy tu filmy Stanisława Barei, a po cyfrowej obróbce np. „Akcję pod Arsenałem” czy „Popiół i diament”.
Źródło – materiały ze stron poszczególnych portali oraz z portalu Legalna Kultura.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz